İnşirah Suresi

Facebook  Twitter

İnşirah Suresi 8 Ayetten oluşup Mekke’de nazil olmuştur. Rasulullah’ın göğsünün açılıp huzur, sevinç ve güvene kavuşturulmasının anlatıldığı bu Sure 30. Sayfa 596. Cüzde yer alır.


Bu yazıda Sizi Neler Bekliyor?

 • İnşirah Suresi Hakkında Bilgi
 • İnşirah Suresi Okunuşu
 • İnşirah Suresi Anlamı
 • İnşirah Suresi Arapça Okunuşu
 • İnşirah Suresi Fazileti ve Sırları
 • İnşirah Suresi Önemi

İnşirah kelime anlamı olarak açılmak, genişlemek ve sevinmek anlamlarına gelir. Surede Efendimiz (SAV)’in göğsünün yarılmasını anlatılmıştır.

Bu olay bazı İslam âlimleri tarafından Efendimiz (SAV)’in göğsünün gerçekten açılarak kalbinin temizlenmesi yani kalbinin kirden kurtulması anlamında yorumlanır. Bazı İslam âlimleri ise bu konuda göğsünün açılmasını, manevi bir rahatlama ve doğru ve sağlam bir inanca kavuşturulma olarak yorumlar. Sure Mekkeli Müşriklerin, Müslümanları fakirlikle aşağılamakta ileri gitmesi üzerine nazil olmuştur.

İnşirah Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm

Elem neşrah leke sadrek
Ve vada’na ‘anke vizreke
Elleziy enkada zahreke
Ve refa’na leke zikreke
Feinne me’al’usri yüsren
İnne me’al’usri yüsren
Feiza ferağte fensab
Ve ila rabbike ferğab

İnşirah Suresi’nin Türkçe Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Senin için bağrını açmadık mı?
İndirmedik mi senden o yükünü?
O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
Senin şanını yüceltmedik mi?
Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

İnşirah Suresi Arapça

inşirah suresi arapça okunuşu

İnşirah Suresi Fazileti

Her surenin ayrı bir ehemmiyeti bulunan Kuran’da İnşirah Suresi de birçok derdin dermanını muhafaza eder. Teslimiyetle okunduğu takdir de gerçekleşecek ve sırları hâsıl olacaktır. Bu Surenin fazileti ve sırları şu şekilde listelenebilir:

 • Rivayet edilir ki: Ferahlamak anlamına gelen İnşirah Suresini her gün 7 defa okuyan kimse kalp sıkıntısından kurtularak, bol rızka kavuşur.
 • Rivayet edilir ki: Her kim ki farz namazlarının ardından bu sureyi günlük 5 vakit okursa Kederli durumu ortadan kalkarak, kalbi huzur ve rahatlık bulur.
 • Rivayet edilir ki: Kuran’ı ezberlemekte zorlanan kişi İnşirah Suresini bir kâğıda yazarda Zemzem suyunda kâğıttaki yazılar silininceye kadar bekletip, bu suyu içerse ezber sorunu Allah’ın izniyle ortadan kalkacaktır.
 • Rivayet edilir ki: Her gün bu sureyi 70 defa okuyan kişi Allah’ın izniyle maneviyatta ilerleyecektir.
 • Rivayet edilir ki: Meşru bir muradın hâsıl olması için (makul olan gece yarısından sonradır) 2 rekât hacet namazı kılıp besmele ile 152 kere İnşirah Suresi okunmalıdır. Allah’ın izniyle muradı gerçekleşecektir.
Vakıa Suresi Fazileti ve Sırları

İnşirah Suresinin Önemi

Her zorlukla beraber bir kolaylığı müjdeleyen İnşirah Suresi birçok derman bulundurur. İnşirah Suresi Önemi Efendimiz (SAV)’in şu hadisiyle daha da netleşiyor. Efendimiz (SAV) buyurdu ki: ‘İnşirah Suresi okuyan kimse, bana gelip de sıkıntısını gideren gibidir.’ Böylesine değerli bir sure olan bu sure, mutlaka ezberlenmeli ve anlamı öğrenilmelidir.

Facebook  Twitter

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*