Kafirun Suresi

Facebook  Twitter

Kafirun Suresi 6 ayetten oluşup Mekke’de indirilmiştir. Kuran’da 603. Sayfada bulunan bu sure adını ilk ayetinde geçen Kâfirûn sözcüğünden almıştır.


Bu yazıda Sizi Neler Bekliyor?

 • Kafirun Suresi Hakkında Bilgi
 • Kafirun Suresi Okunuşu
 • Kafirun Suresi Anlamı
 • Kafirun Suresi Arapça Okunuşu
 • Kafirun Suresi Fazileti ve Sırları
 • Kafirun Suresi Okumanın Önemi

Kâfirûn, inkârcılar anlamına gelir. Surenin iniş sebebi ise İbn Abbas’tan rivayetle müşrikler, Efendimiz (SAV)’e ‘Sen bir sene bizim tanrımız olan Uzza ve Lat’a ibadet et, biz de bir sene senin tanrına ibadet edelim.’ Demeleri üzerine Efendimiz (SAV)’in tavrını netleştirmek üzere nazil olmuştur.

Küfür ve İslam arasında her hangi bir uzlaşmanın olmayacağını ortaya koyan sure, ‘Sizin dininiz size, benim dinim bana.’ Şeklinde sonlandırılmıştır.

Kafirun Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

Kul yâ eyyühelkâfirûn. Lâ abüdü mâ tabüdûn. Ve lâ entüm âbidûne mâ abüd. Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm. Ve lâ entüm âbidûne mâ abüd. Leküm dînüküm veliye dîn.

Kafirun Suresi Anlamı

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adı ile

De ki: Ey kâfirler, Sizin taptıklarınıza ben tapmam. Siz de benim taptığıma tapıcılar değilsiniz. Ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim banadır.

Kafirun Suresi Arapça 

Kafirun suresi arapça

Kâfirûn Suresi Fazileti ve Sırları

Tevhid ilkesinin en önemli sembolü olan bu Sure, Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim’deki diğer surelerde olduğu gibi birçok fazileti barındırır. Kâfirûn Suresi fazileti ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Rivayet edilir ki: Felak, Nas, İhlas ve Kâfirûn Suresini düzenli okuyanların rızkı artar.
 • Efendimiz (SAV) buyurdu ki: ‘Allah’a şirk koşmaktan korunmak için gece yatmadan Kâfirûn Suresini okuyun.’
 • Rivayet edilir ki: Her gün 3 defa okuyan belalardan ve şerlerden muhafaza edilir.
 • Rivayet edilir ki: Her gün 3 defa Kâfirûn Suresi okumak Ölüm esnasında küfre düşmeyi engeller.
 • Her gün 200 defa okuyan kimsenin manevi mertebesi artar ve Hızır Aleyhisselam manevi rehberi olur.
Kehf Suresi Fazileti ve Sırları

Hadislerle sırları tescillenmiş olan Kâfirûn Suresi, şirkten korur. Allah’ın rahmeti de gazabı da küçük şeylerde gizlidir. Bu nedenle gün içerisinde edilecek yanlış bir kelime Allah muhafaza insanı cehenneme götürebilir.

Bu nedenle Kâfirûn suresi sırları bilindiğinden yatmadan her gece okunarak Allah’a şirk koşmaktan Allah’a sığınılmalıdır. Ancak insan böyle kendinden emin olabilir.

Kâfirûn Suresi Okumanın Önemi

Efendimiz (SAV), Kâfirûn suresinin ne kadar önemli olduğunu birçok Hadis’te vurgulamıştır. Müfessirler Kâfirûn Suresi Önemi ile ilgili Rasulullah’ın ‘İhlâs Suresi Kuran’ın üçte birine, Kâfirûn Suresi Kuran’ın dörtte birine denktir.’ Buyurduğunu nakleder.

Ayrıca bir Hadis’te ise Efendimiz (SAV)’in uyumadan önce Kâfirûn Suresi okumanın şirkten uzaklaştıracağını buyurmuştur. Bu nedenle her gece yatmadan bu sure okunmalı ve meali mutlaka öğrenilmelidir.

Facebook  Twitter

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*